Mezi příznačné jevy komunistické diktatury patřily politické procesy, zřizování koncentračních táborů a táborů nucených prací.
Motto:
"Kdekoliv je komunismus u moci, provází vrchovatou měrou politiku nemravnou, tj. politiku lži, podvodu, násilí, teroru, mučení, vražd, neloajality, tvrdosti k nekomunistům i ke komunistům, vůči cizím státům i vůči národům a složkám vlastního státu."
Prof.Dr.Ot.Machotka, Poučení z exilu, New York 1952
Fotogalerie obsahuje:
- Zákon č. 247/1948 Sb. z 25.10.1948 o zřízení táborů nucených prací - Ná základě tohoto výnosu nemusel být spáchán trestný čin, stačilo pouhé podezdření. Bez soudního přelíčení tak mohl v táborech občan Československa strávit dobu do dvou let. Komunisté tímto zákonem získali jedinečný nástroj k vyřizování osobních účtů. O umístění do tábora rozhodovaly tříčlenné komise jmenované krajským národním výborem.
- Zpráva ministerstva vnitra z 11.12.1948 o táborech nucených prací – zpráva o vykonaných opatřeních k zahájení činností komisí pro zařazování osob do táborů nucené práce.
- Oběžník Ústředního akčního výboru Národní fronty z 9.4.1948 o postupu protikněžím a živnostníkům
- Služební přísaha příslušníka SNB ze 7.6.1949
- Zpráva o akci B - násilné výpovědi z bytu z 6.1.1953 osob politicky nespolehlivých
- Akce T-43 – „Konkrétní úkol je, aby počínaje 1. říjnem v Praze a 1. listopadem v celé republice, bylo podle zákona o o zřízení TNP (tábory nucené práce) zařazováno za pomoci a pod vedením StB (státní bezpečnosti) asi 3.000 osob z řad třídního a politického našeho nepřítele měsíčně do TNP.“
- Směrnice velitelství SNB pro využití TNP
- Tábory nucených prací k 31.12.1948